logo

Czym się różni rozbiórka od wyburzenia budynku?

Budynki mieszkalne oraz obiekty użyteczności publicznej można całkowicie zlikwidować poprzez wyburzenie lub rozbiórkę. Czym różnią się te dwa pojęcia?

Czym się różni rozbiórka od wyburzenia budynku?

Rozbiórki budynku można dokonać na podstawie zgłoszenia. Prawo budowlane dopuszcza taką sytuację w przypadku budynku niemającego wyższej wysokości niż 8 metrów, a jego odległość od granicy działki musi być o połowę mniejsza niż budynek. W innym przypadku, gdy nie są spełnione powyższe warunki, niezbędne jest pozwolenie na rozbiórkę. Rozbiórki dokonywało się kiedyś po to, aby mieć możliwość ponownego wykorzystania elementów. Najczęściej likwidacji poddawano budynki gospodarcze lub domy jednorodzinne budowane z cegieł, lub drewna. Dzisiaj raczej nie dokonuje się rozbiórek, gdyż jest to nieopłacalne. Materiały, z których są zbudowane były pomieszczenia, nie nadają się do ponownego użycia. Dlatego też stosuje się  wyburzanie budynku. Różnica pomiędzy wyburzeniem a rozbiórką polega na całkowitym zniszczeniu elementów. Odbywa się to z zastosowaniem maszyn takich jak koparki, dźwigi, spycharki lub młoty pneumatyczne. Zarówno w przypadku rozbiórki, jak i wyburzenia należy zadbać o miejsce, w którym będziemy składować elementy i gruz. Ważne jest również bezpieczne transportowanie oraz ich utylizacja. 

Wyburzenie budynku

Wyburzenie budynku najczęściej stosuje się w przypadku budynków wykonanych z żelbetonu oraz betonu.  Polega na całkowitym zniszczeniu konstrukcji przy użyciu ciężkich maszyn. Zdecydowanie jest to tańsza i szybsza opcja, jeśli chcemy oczyścić teren pod kolejną inwestycję. Wyburzaniu podlegają budynki mieszkalne, których remonty są nieopłacalne. Proces ten wymaga odpowiedniego sprzętu oraz doświadczenia. Dlatego w tym celu należy wynająć profesjonalną firmę, która zajmie się również sprzątaniem terenu po demontażu. Taką usługę możemy zlecić firmie Raf-Bud, która wykonuje prace ziemne. Rozbiórka budynku musi odbywać się zgodnie z procedurami prawnymi. Firma dysponuje flotą oraz doświadczonymi pracownikami budowlanymi.

Czytaj dalej: Zasady bezpieczeństwa przy wyburzeniach budynków