logo

Zasady bezpieczeństwa przy wyburzeniach budynków

Wyburzenia są związane z szeregiem różnych rodzajów ryzyka. Aby je zminimalizować niezbędne jest wdrożenie określonych zasad bezpieczeństwa. O jakie dokładnie zasady chodzi oraz dlaczego są one tak istotne?

Zabezpieczenia dla pracowników

Absolutną podstawą w przypadku tego typu prac jest zadbanie o bezpieczeństwo pracowników biorących udział przy wyburzeniach. Każda z osób musi zostać wyposażona w takie akcesoria jak hełmy, ochronne okulary zabezpieczające oczy oraz specjalne rękawice. Ze względu na zapylenie związane z tego typu pracami zaleca się również maski ochronne, które zabezpieczą przed wdychaniem szkodliwych substancji.

Przygotowanie do wyburzania

Żadnych czynności związanych z wyburzaniem budynków nie można zacząć od absolutnych podstaw, czyli odłączenia od sieci elektrycznej, gazowej, cieplnej oraz wodociągowej. Aby ochronić osoby postronne konieczne jest też zabezpieczenie terenu. Wszystko po to, aby na teren rozbiórki nie dostały się osoby niepowołane, dla których taka obecność wiązałaby się ryzykiem nie tylko z utraty zdrowia, ale nawet życia.

Stosowanie się do programu robót

Ze względu na rozmiar tego typu zleceń zawsze wykonuje się je według ściśle ustalonego planu. Rozbiórka budynków oraz ich wyburzenie wymagają również prowadzenia specjalnego dziennika, w którym muszą znajdować się takie informacje jak kolejność wykonywania prac oraz m.in. to, jakie środki zabezpieczające zostały użyte do zabezpieczenia terenu rozbiórki.

Czynniki atmosferyczne

Źródłem ryzyka w przypadku tego typu prac może być również pogoda. Dlatego też konieczne jest uwzględnienie właśnie czynników atmosferycznych, w tym silnego wiatru oraz deszczu. Jeśli bowiem będą one nasilone, wówczas także mogą wiązać się to z większym zagrożeniem.

Wyburzenia budynków to skomplikowane przedsięwzięcia, w przypadku których konieczne jest umiejętne planowanie, a także zadbanie o spełnienie najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Jeśli poszukujesz firmy doświadczonej w tym zakresie, to koniecznie się z nami skontaktuj.

Czytaj dalej: Jak wykonuje się wykopy pod fundamenty?