logo

Jak wykonuje się wykopy pod fundamenty?

Wylanie fundamentów to oczywiście pierwszy etap, który jest niezbędny do wzniesienia budynku. Aby jednak móc to zrobić, konieczne jest wykonanie wykopu pod fundamenty. Jak przebiega ten etap prac? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Prace przy wykopach pod fundamenty na ławach

W tej sytuacji podstawowym sprzętem do wykonywania robót jest koparko-ładowarka. Pozwala ona na naprawdę sprawne usunięcie górnej warstwy ziemi i następnie wykopanie jej do głębokości górnego poziomu ławy fundamentowej. Wykopy pod fundamenty wymagają jednak również pracy człowieka, która jest niezbędna, aby wyżłobić miejsce w gruncie pod same ławy. Jest to konieczne przede wszystkim dlatego, że pozwala na precyzyjniejsze wyrównanie dna i tym samym ułożenie uzbrojenia w zdecydowanie dokładniejszy sposób.

Podczas prac ziemi nie należy umieszczać też zbyt blisko wykopu, gdyż jej ciężar może grozić osypywaniem się ścianek i tym samym dodatkowymi komplikacjami w tym zakresie.

Co, gdy podczas prac pojawi się woda?

Ogromnym zagrożeniem podczas wykonywania wykopów pod fundamenty jest pojawiająca się woda. Może to rodzić konieczność stworzenia płytszych fundamentów, choć nie zawsze jest to zalecane. Dlatego tak ważne jest to, aby przed rozpoczęciem budowy przeprowadzić badania hydrologiczne gruntu. Wszystko by zapobiec tego typu sytuacjom, które mogą nie tylko skomplikować prace, ale też sprawić, że konieczne będzie naprawdę kosztowne zabezpieczenie fundamentów.

Czytaj również: Podstawowe rodzaje prac ziemnych

Jak długo najczęściej trwają wykopy pod fundamenty?

W tym przypadku wiele zależy oczywiście od tego, jak rozległe mają być wykopy pod fundamenty, a także jakie jest ukształtowanie terenu. Średni czas wykonania takich prac to jednak zazwyczaj 2 dni, chyba że pojawiają się utrudnienia związane z pogodą.

Wykonanie wykopów pod fundamenty wymaga zastosowanie ciężkiego sprzętu, a także doświadczenia. Wszystko po to, aby tego typu prace nie tylko zostały wykonane sprawnie, ale też możliwie jak najszybciej. Realizujemy je również w ramach prowadzonej przez nas działalności.